Det inviteres til to samlinger på biblioteket i Grimstad:
3. september: Målet for samlingen er innsikt og ideer til mulige samarbeid gjennom partnersøk. Se påmelding over.
20. november: Målet for samlingen er å legge til rette for videreutvikling av ideer og samarbeid fra første samling (program og påmelding kommer)
Program
09:00 Kaffe og registrering
09:30 Torunn Høyum-Eriksen, leder av hovedutvalg for næring, kultur og miljø i Agder fylkeskommune og Håvard Røiseland, leder av kulturutvalget i Grimstad kommune ønsker velkommen til samlingen på vegne av arrangørene.
Hvordan kan Agders kunstmiljøer løfte Ibsen inn i vår tid?
Grimstad – der Henrik ble Ibsen
Henrik Ibsen hadde sin kunstneriske oppvåkning mens han bodde i Grimstad. En ungdom med en uslipt kraft, vitalitet og energi som hadde et mål om å bli kunstner.
Hvorfor er Ibsen viktig i dag, og hva betyr det for vår programmering for både et lokalt, regionalt, nasjonalt og internasjonalt publikum? Hvordan skal det prege Grimstad og Agder at vi er en del av et nasjonalt og internasjonalt jubileum i 2028, og hvordan sikrer vi at eierskapet til Ibsen fortsetter å leve i Grimstad og regionen for hver ny generasjon som kommer til?
Hør disse:
- Bruddet Fjæreheia v/Ida M. Halvorsen, direktør
- Ibsen-museet i Grimstad v/Therese Strupstad Hagen, formidlingsansvarlig ved Grimstad bys museer
- Sult litteraturfestival v/Mari Nymoen, festivalleder
- Grimstad bibliotek v/Hege Solli, biblioteksjef
Og disse:
- Kilden teater og konserthus
- Kunstsilo
- Forfattersentrum og Scenekunst sør
- Universitetet i Agder
Nasjonalbiblioteket har fått ansvar for å lede og koordinere arbeidet med Ibsen 2028, og jobber for å skape et bredt og mangfoldig jubileum, både nasjonalt og internasjonalt. Målet er å gjøre jubileet større enn summen av tusenvis av aktiviteter, gjennom å inspirere, synliggjøre, koble og forsterke.
Utenriksdepartementet har god dialog med utenriksstasjoner og bistår dem i deres arbeid i forbindelse med Ibsen 2028.
Visit Sørlandet har vært på salgstur til Asia hvor Ibsen-tematikken ble løftet frem. Det finnes mange turoperatører som har en kulturell satsing og som har vist interesse for Ibsen. Visit Sørlandet peker på betydningen av å knytte seg sammen med andre deler av Norge mot dette markedet.
Ingrid Hjelle Leira er reiseplanlegger i «high end» reisebyrået Nordfolktravel og nyinnflyttet i Grimstad. Hun formidler besøkendes ønsker om å oppleve det autentiske.
Midt på dagen blir det minglelunsj med mat fra Apotekergården i Grimstad.
Selv om hovedpersonen visstnok foretrakk øl og tyske pølser, har vi tatt oss friheten å servere mat og drikke inspirert av hans Italiaopphold.
Rolf Solvik-Nilssen, ny leder av Apotekergården. Apotekergården er mer enn en restaurant, og et viktig kultur- og samlingspunkt. Hør Rolfs tanker om Apotekergårdens matkonseptutvikling og hvilken rolle stedet kan ha i byutviklingen av Grimstad.
Programmet fortsetter med partnersøk og idéutvikling
Ibsens dramatikk er full av motstand, sannhetssøkende karakterer og mennesker som våger å stille spørsmål. Det er også slik vi ønsker å nærme oss jubileet: med nysgjerrighet, samarbeid og skaperglede. Som Ibsen uttrykte i Samfundets støtter (1877): «En god vilje kender ingen umuligheder.»
14:30 Ibsenmuseet i Grimstad inviterer til vandring i Ibsens fotspor.
15:30 Takk for i dag!
Takk til Nasjonalbiblioteket som har gitt Agder fylkeskommune i oppdrag å “sparke i gang” Ibsen 2028. Her kan du lese mer om Ibsen i jubileumsåret 2028.
Tusen takk til Grimstad kommune for samarbeid og vertskap for samlingen.
Kontaktperson: Gro Hege Hansen