Fylkesveger i Lillesand og Lindesnes blir forkjørsveger

Det jobbes nå med å skilte to fylkesveger i Agder om til forskjørsveg. Det er fv. 3672 i Lillesand og fv. 3994 i Lindesnes som nå blir forkjørsregulert.

Fv. 3672 i LIllesand fra 1. desember

På fv. 3672 Tingsakerbakken - Bergstø - Storgata i Lillesand blir endringen gjeldende fra mandag 1. desember. 

Det er viktig at de som er vant til å kjøre ut fra sideveiene må følge godt med på ny skilting og oppmerking. De som bruker den nye forkjørsveien må være klar over at bilister kan komme fra høyre av gammel vane også etter at de nye skiltene er kommet opp,

Fv. 3994 i Lindesnes skiltes om de neste ukene

På Hogganvikveien i Lindesnes starter man jobben med å montere skilt de neste ukene, men det går litt tid før endringen trer i kraft. Dette er en lengre strekning som tar lenger tid å skilte om.

Trafikksikkerhetstiltak

Forkjørsregulering av vegstrekninger skal gjøre vikepliktsforholdene enklere og dermed øke andelen kjøretøy som overholder vikeplikten. Det vil også bedre trafikkavviklingen på hovedvegen. Norske studier har vist en reduksjon i antall ulykker på forkjørsregulerte strekninger.

I høyreregulerte kryss er det ofte mange som ikke overholder vikeplikten, spesielt når det er store forskjeller mellom vegene mht. generell vegstandard, fart og trafikkmengde.

Les mer

Utdrag om forkjørsregulering i trafikksikkerhetshåndboken fra Trafikkøkonomisk institutt (TØI)