Smykker fra Spangereid.

Arkeologikafe: Agders vikingtid – tidens moter og håndverkernes valg

Dato

Torsdag 15. oktober 2026

Tidspunkt

kl. 18.00 - 19.30

Sted

Teateret

Last ned kalenderfil (.ics)

Var mote en greie i vikingtid? Ja det skal være sikkert og vist. 

en rekke smykker. De er skadde og irrete og fremstår gamle. Fotografi

Smykker fra Spangereid.

Foto: Eirik Irgens Johnsen, Kulturhistorisk museum, UiO

Arkeologer har de siste tiårene fått stor kunnskap om håndverkere som produserte metallsmykker i vikingtidens Skandinavia. Deres produkter finnes spredd omkring, også i Agder. I dette foredraget får vi innblikk i vikingtidens skiftende moter og hvordan funn fra Agder kan sees i lys av Skandinavias urbane sentre.

Marianne eldorhagen er arkeolog ved KUBEN i Arendal, som er en del av Aust-Agder museum og Arkiv. Hun arbeider for tiden med en doktorgrad og vi vil her få et lite inblikk i noe av det hun har arbeidet med. 

Arkeologikafé er et formidlingsprosjekt fra Agder fylkeskommune for å få kulturhistorien ut til publikum. Arrangementet er gratis og foregår på Teateret i Kristiansand kl. 18.00, torsdag 15. oktober. 

Praktisk informasjon

Om arrangøren
Arrangeres av

Agder fylkeskommune v/ avd. for kulturarv

Kontakt

Theodor Lothe Bruun

Om stedet
Kart
Kartpunkt for Kongens gate 2, 4610 Kristiansand, Norway
Navn

Teateret

Telefon

E-post

Adresse
‍Kongens gate 2
4610 Kristiansand