Fv. 4030 Kyrkjebygd, fortau

Det skal etableres fortau på manglende lenke i Kyrkjebygd. 

Foto av parti av fylkesveg 4030 hvor det ikke er fortau - Klikk for stort bildeFv. 4030 Kyrkjebygd Lasse Moen Sørensen, AFK

Åseral barne- og ungdomsskule, samt idrettsparken, er tilgjengelig for myke trafikanter via Bordalsbakken fra sentrum, men det finnes ikke tilrettelegging langs fv. 4030 mot Bordalen. Kommunen har over tid signalisert ønske om å inngå finansieringsavtale med AFK for å gjennomføre prosjektet, som også er et godt stedsutviklingsprosjekt for Kyrkjebygd.  

Som følge av kommunens vilje til å bidra med midler prioriteres derfor bygging av fortau på den om lag 300 meter lange strekningen mellom kryss med fv. 455 og Bordalen, som et samfinansieringsprosjekt. Området har stor trafikkøkning i utfartshelger og ferier. 

Måloppnåelse i regional plan for mobilitet: 
Prioritere barn og unge
Gjøre det trygt å gå og sykle til skolen
Satse på sykkel og legge til rette for mikromobilitet
Fremme levekår i byer og tettsteder ved hjelp av infrastrukturen
Jobbe etter godt nok-prinsippet
Samarbeide for å nå målene

Kartlenke til prosjektet

Veg: fv. 4030
Fase: Planlegging
Kommune: Åseral
Trafikkmengde: 500 ÅDT, 10% tungbilandel