Fv. 475 ny veg mellom Arendal havn og Neskilen
Lasse Moen Sørensen
Ny veg fra fv. 410 Kystveien ved Neskilen til Arendal havn Eydehavn gir bedre trafikksikkerhet og redusert trafikk gjennom Eydehavn sentrum.
Prosjektet leder tungtrafikken og noe annen trafikk utenom sentrum av Eydehavn , og bidrar til at sentrumsområdet får økt kvalitet.
Sentrumsområdet har relativt høy trafikk, mange myke trafikanter, og er skoleveg.
Vegen er utformet med tanke på videreføring i en fase 2 fra Neskilen mot Heftingsdalen og E18.
Som en del av prosjektet er det bygget gang- og sykkelveg fra Eydehavn skole til Arendal havn.
Prosjektet var et samarbeidsprosjekt med Arendal kommune, som betalte halvparten av kostnaden gjennom fylkeskommunens finansieringsordning.
Prosjektet ble åpnet sommeren 2024.
Kartlenke til eksisterende veg gjennom området
Prosjektets storymap.
Klimatiltak i prosjektet
Agder fylkeskommune har klare mål om å redusere klimagassutslipp fra sine prosjekter. Som en del av dette var reduksjon av klimagassutslipp bli en del av tildelingskriteriet på fv. 475 ny veg til Arendal havn, Eydehavn. Ytterligere reduksjon i klimagassutslipp etter tildeling vil medføre bonus for entreprenøren.
Klimagassutslipp i prosjektet beregnes ved hjelp av VegLCA.
VEGLCA hos Statens vegvesen
Måloppnåelse i Regionplan Agder 2030: trafikksikkerhet, skoleveg, samfinansiering, tilrettelegge for næringstrafikk, styrket sentrumsfunksjon, tilrettelegge for videre utvikling
Veg: fv. 475
Fase: Ferdigstilt
Kommune: Arendal
Trafikkmengde: 3.100 ÅDT, 9% tungtransport (gjelder for fv. 3502 gjennom Eydehavn)