LIM-prisvinner for 2025 Thea Gjestland.
Ingrid Himberg
Agder fylkeskommune tildeler årets LIM-pris til Thea Gjestland. LIM står for likestilling, inkludering og mangfold. LIM-prisen har et særlig fokus på inkludering knyttet til kjønn, funksjonsevne, etnisitet, seksuell orientering, kjønnsidentitet og -uttrykk, alder og religion.
Dette skriver LIM-priskomiteen i en uttalelse:
Et synlig og nødvendig forbilde for kjønnsmangfold
Agder fylkeskommune har gleden av å tildele årets LIM-pris til Thea Gjestland – en synlig, modig og utrettelig forkjemper for likestilling, inkludering og mangfold.
Thea har gjennom mer enn et tiår vært et positivt og tydelig forbilde for transpersoner spesielt og skeive generelt. Hun har stått frem med verdighet og varme, og har gjennom sitt arbeid og sin tilstedeværelse bidratt til å gjøre samfunnet mer inkluderende – ett menneskemøte av gangen.
En pioner for synlighet og rettigheter
Thea stod frem som transkvinne i 2012, og har siden vært en sentral stemme i kampen for transpersoners rettigheter. Som tidligere leder av Foreningen for Transpersoner i Norge (FTPN) bidro hun til å gjøre organisasjonen synlig og tilgjengelig – og til å normalisere transpersoners plass i offentligheten.
Hun var også medlem av det første Råd for Likestilling, Inkludering og Mangfold (LIM-rådet – dengang kalt Brukerpanelet) i Agder fylkeskommune, og har vært frivillig engasjert i transforeningen og LIM-arbeidet i regionen.
En stille aktivist med stor slagkraft
Gjennom sitt lokalmatfirma «Smakfulle skatter fra Dragetoppen» har Thea vært synlig på markeder og møteplasser i Sørlandet. Her har hun møtt mennesker med nysgjerrighet, åpenhet og respekt – og tatt seg tid til samtaler med både unge transpersoner, fagfolk og foreldre som søker kunnskap og støtte.
Thea er det vi kaller en stille aktivist – hun roper ikke høyt, men står stødig og tydelig i sin tilstedeværelse. Hun viser at det går an å leve gode liv som transperson, og er et nødvendig forbilde i en tid der debatten rundt kjønnsmangfold er blitt hardere og mer polarisert.
TV-aktuell og nasjonalt synlig
I januar 2026 blir Thea å se på NRK1 i den nye serien «TABU», hvor hun står frem som den eneste transkvinnen. Serien tar opp temaer som oppleves som tabu i samfunnet, og Theas deltakelse vil bidra til å løfte frem viktige perspektiver og erfaringer.
En historisk tildeling
Tildelingen av LIM-prisen 2025 markerer første gang prisen går til en representant for kjønnsmangfold. Det er en viktig og nødvendig anerkjennelse – både av Theas innsats og av betydningen av synlige forbilder i kampen for et mer inkluderende samfunn.
Vi gratulerer Thea Gjestland med LIM-prisen 2025 – og takker for hennes utrettelige arbeid for transpersoner spesielt og skeive generelt.