Et jubileum og en stafett for framtiden - Likestilt arbeidsliv

Agder fylkeskommune med sertifiseringsordningen Likestilt arbeidsliv markerer sitt 10 års jubileum med å rulle ut Stafett for framtiden.  

For en fantastisk dag med markering av 10 år og lansering av stafett for fremtiden, foredrag fra Marius Løken  og bidragsytere fra Næringsforeningen i Kristiansandsregionen samt samtaler og innlegg fra personer som har bidratt og vært med Likestilt arbeidsliv fra starten av. Fylkesordfører i Agder, Arne Thomassen, løftet opp utfordringer for landsdelen; vi må jobbe med egne holdninger hvor vi må utfordre oss selv i hverdagen, vi må bli flinkere til å inkludere og se mangfoldet i samfunnet. Mange flytter etter etter kort botid på Sørlandet,  det må vi endre på - vi må kunne ta vare på de som kommer. Vi må lyse ut alle ledige stillinger og ikke rekruttere fra eget nettverk og bekjentskaper. Viktigst er å gi folk en muligheter og ikke ekskludere. 

Marius Løken - Klikk for stort bildeMarius Løken Agder fk

Løftet opp nasjonalt.

Likestilt arbeidsliv har vokst fra ett prosjekt i Agder til å bli en ettertraktet nasjonal sertifisering -  hvor sertifiseringen blant annet er prioritert som tiltak i  i Strategi for Likestilling (2025 – 2030) og i St.meld. 7 om seksuell trakassering(2024–2025). 

 

Patricia Hartmann, Trond M Backer, Arne Thomassen - Klikk for stort bildePatricia Hartmann, Trond M Backer, Arne Thomassen Agder Fylkeskommune

 

 

Mange private virksomheter, kommuner, statsforvaltere og fylkeskommuner, Trøndelag, Vestland og Innlandet,  er sertifisert eller under sertifisering.  

Et langsiktig samarbeid med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen

Likestilt arbeidsliv har helt siden oppstart samarbeidet med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen. På markeringen deltok tidligere leder Anita S. Dietrichson og dagens administrerende direktør i Næringsforeningen i Kristiansand, Trond Martin Backer. Helle Mellingen, prosjektleder for oppstart av sertifiseringen tok tidlig kontakt med næringsforeningen for å drøfte tanker og innhold. Dette ble starten på ett et langsiktig samarbeid. Mellingen mener at dette var en en døråpner for arbeidet inn til næringslivet. 

Patricia Hartmann, leder Likestilt arbeidsliv, Karin Løvgren Stenersen, tidl. ansatt Agder fylkeskommune, Merethe Anette Ryen, UiA, Bent Sigurd Olsen, Røde Kors Agder, Anita S Dietrichson, tidl. leder Næringsforeningen i Kristiansand, Helena Frustøl og Trond M Backer, Næringsforeningen i Kristiansand regionen - Klikk for stort bildePatricia Hartmann, leder Likestilt arbeidsliv, Karin Løvgren Stenersen, tidl. ansatt Agder fylkeskommune, Merethe Anette Ryen, UiA, Bent Sigurd Olsen, Røde Kors Agder, Anita S Dietrichson, tidl. leder Næringsforeningen i Kristiansand, Helena Frustøl og Trond M Backer, Næringsforeningen i Kristiansand regionen Agder Fylkeskommune

De virksomheter som lykkes har strategiske tiltak for mangfold, en kultur for inkludering og fokus på forebygging, sier leder for Likestilt arbeidsliv, Patricia Hartmann. 

En stafett for fremtiden

Sammen med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen laserte Likestilt arbeidsliv Stafett for fremtiden , der din virksomhet får muligheten til å bestille én eller flere av Likestilt arbeidslivs fire spesialtilpassede pakker. Disse er basert på sertifiseringens innsatsområder. Pakken inkluderer både et inspirerende foredrag og en praktisk workshop. Aktivitetene er designet for å øke bevisstheten om likestilling og skape en kultur for inkludering og mangfold på arbeidsplassen. 

Som en attraktiv næringsregion er det viktig å ha likestilling og mangfold på plass, sier Trond Backer. Nå må vi sende stafettpinnen videre til resten av landet og våre næringslivs-regioner. 

For mer informasjon 

Qr kode  - Klikk for stort bildeQr kode Agder fylkeskommune