Nytt samarbeid om Digitalt påfyll

Fra høsten 2025 vil Agder fylkesbibliotek samarbeide med fylkesbiblioteket i Akershus, Buskerud og Østfold (ABØ) om Digitalt påfyll.

Digitalt påfyll startet i Agder høsten 2020. Hensikten med kursene var å gjøre bibliotekansatte tryggere på de digitale tjenestene til å ta dem i bruk i hverdagen. I  2021 ble påfyllene en del av prosjektet Formidlingskompetanse i folkebibliotek (FiF). Påfyllene fortsetter også etter at prosjektperioden er over. De har vist seg nyttige og interessante for alle som jobber i bibliotek.

Digitalt påfyll sendes direkte hver andre torsdag kl. 09.00 til ca. 09.45 på plattformen Demio. Etter presentasjonen har tilhørerne mulighet til å stille spørsmål i chatten.  Det kreves påmelding til kursene, og alle som er påmeldt får tilsendt opptaket i ettertid. De digitale påfyllene publiseres i tillegg på Bibliotekutvikling.

Fylkesbiblioteket i Akershus, Buskerud og Østfold startet med egne digitale påfyll under pandemien for å gi bibliotekansatte i daværende Viken jevnlige oppdateringer på nye digitale tjenester. Etter pandemien ble tilbudet omdøpt til «Påfyll», og utvidet til å omfatte forskjellige temaer i bibliotekhverdagen, og etter hvert også KI-aktuelt.

Fra høsten 2025 blir tilbudene slått sammen til ett nasjonalt tilbud. Det er viktig med samarbeid på tvers av biblioteksektoren og den nye redaksjonen håper at dette vil bidra til å styrke bibliotekfeltet.

Primus motor for Digitalt påfyll i Agder, Leon Bang-Hetlevik, er klar til å sette i gang med samarbeidet: Vi er veldig glade for å ha slått sammen tilbudene i våre fylker. Vi blir et større team, med større geografisk nedslagsfelt og spesialisering fra ulike deler av bibliotekfaget. Det vil gi oss mer ressurser til å fortsette å lage spennende webinarer fremover og også videreutvikle tilbudet.