Arkeologikafe: Resultatbørsen

Hva har skjedd med kulturarven i Agder i 2025? Ganske mye!

En mann sitter krokbøyd i en grøft og tar ut prøver fra en profil i kanten på grøften. Han  har på seg vernebukse, kaps, tshorte og hansker. Fotografi.  - Klikk for stort bildePrøvetakning av sediment DNA under røysprosjektet. Joakim Wintervoll, Agder fylkeskommune.

2025 har vært et spennende år med mange interessante prosjekter. Flere enn hva vi rekker å presentere på denne arkeologikafeen. Nytt fra i år er at vi ønsker å presentere hele kulturarvsfeltet og vi vil ikke bare se på arkeologi.  Vi vil se på vårt arbeid med å bevare gamle bygningsmiljøer, noen av de flotte fartøyene vi arbeider med og litt hvordan vi prøver å få ut informasjon om det varierte og mangfoldige kulturarven her i Agder. Gled dere til en innholdsrik og variert aften. 

Vi stiller mannsterke denne gangen. Fra arkeologi stiller arkeolog Joakim Wintervoll, fra nyere tid stiller Pål Gitmark Eriksen og fra fartøy- og bygningsvern stiller Kjartan Nordby. Kvelden binnes sammen av vår formidlingsansvarlige Theodor Lothe Bruun som også vil informere om noen formidlingsprosjekter. 

Arkeologikafe er et formidlingsprosjekt fra Agder fylkeskommune for å få kulturhistorien ut til publikum. Arrangementet er gratis og foregår på Teateret i Kristiansand kl. 18.00, torsdag 15. januar.