Kulturhistorisk sommertips: Agderleden

Å vandre fra kirke til kirke er en annen måte å oppleve naturen på, og samtidig oppdage kulturminner langs veien.

En hvit, kalket steinkirke med teglsteinstak. Rundt kirken er det en kirkegård. I forgrunn ser vi en steinmur og et enkelt tre. I bakgrunn er det en skog. Fotografi - Klikk for stort bildeFjære kirke, en steinkirke fra middelalderen. Ghattas J. Sayej, Agder fylkeskommune

I sommer arrangeres en åpen pilegrimsvandring mellom Fjære og Landvik kirke, en distanse på ca. 6 km. Turen begynner ved middelalderkirken Fjære som ble oppført på 1100-tallet, og mye av vandringen vil gå langs vannet Rore. I dette historiske området er det flere synlige gravhauger og en kjent olavskilde. Kilden er oppkalt etter Olav den Hellige, og ifølge sagnet skal dette vannet være hellig. Vandringen avsluttes ved Landvik kirke, en trekirke oppført i 1825.

En pilegrimsvandring er en reise til et hellig sted og de første kristne pilegrimene oppsøkte steder knyttet til Jesus, som Jerusalem og Betlehem. Her i landet går tradisjonen tilbake til den katolske tiden. Helgensteder ble også viktige reisemål og mange har hørt om pilegrimsvandringen til Nidaros, en skikk som begynte like etter Olav den helliges død i år 1030. I noen tilfeller kunne også kirken gi pålegg om pilegrimsvandring som bot for synd.

Da Norge ble protestantisk i 1537 ble vandringene forbudt, og det er først i senere tid at tradisjonen har fått fotfeste igjen. Mellom 1993-97 ble en historisk pilegrimsrute fra Oslo til Trondheim identifisert og reetablert, og siden den gang har flere ruter blir tilgjengelig for vandring.

Et sirkulært symbol med et olavskors inni. Under dette tekst som informerer om Agder-leden. Fotografi - Klikk for stort bildeVed kirkene som er en del av agderleden er det satt opp skilt likt dette. Maja Freihow Langeland, Agder fylkeskommune

Pilegrimsprosjektet med Agderleden ble startet i 2024 av sokneprest i Høvåg, Kathrine Tallaksen Skjerdal. Ruten tar utgangspunkt i de 12 middelalderkirkene langs kysten og strekker seg fra Vanse til Søndeled kirke. Totalt er ruten på ca. 230 kilometer. Det legges derfor også opp til kortere vandringer. Vi ser frem til å følge prosjektet videre!