Nye skilt på Kollemo

Det har skjedd mye spennende i Hægebostad opp igjennom historien. Nå har vi fått satt opp nye skilt ved Kollemo. 

Et skilt satt opp i et lett bevokst skogområde. Skiltplaten er skråstilt, stativet har to pillarer. Bakgrunnen er preget av skog. Fotografi.  - Klikk for stort bildeDet er satt opp nye, flotte skilt på Kollemo i Hægebostad kommune. Morten Kutschera, Agder fylkeskommune

På Kollemo i Hægebostad finner vi flere gravfelt fra jernalderen. Det største av dem, Store Dekå, rommer hele 12 gravrøyser – de fleste oppdaget under arkeologiske undersøkelser for ti år siden. Blant de synlige gravminnene er det flere langrøyser, en sjelden gravform som gjør feltet ekstra spesielt.

Sammen med lokale ildsjeler har vi tilrettelagt området for besøkende, alt i tråd med retningslinjene for universell utforming. Først ble det anlagt en gruslagt sti gjennom feltet, og våren 2024 kom hovedskiltet på plass. I september kunne vi også sette opp to mindre informasjonstavler langs stien: én som forklarer hvordan arkeologer jobber, og én som forteller sagnet om holmgangsmannen Laulubben – som ifølge tradisjonen ble hauglagt nettopp her.

De skiltene er finansert igjennom tilskud fra Riksantikvaren. 

Ta turen, sjekk ut gravfeltet og les noen spennende skilt. Velkommen skal dere være.