På kandidat.udir.no kan du søke opp fagkoden din og se informasjon om din eksamen. Her ser du blant annet hvilke hjelpemidler som er tillat, hvilken eksamensform din skriftlige eksamen er i og eksempeloppgaver.
De fleste eksamen besvares digitalt, og du må derfor ta med deg din egen bærbare datamaskin. Du er selv ansvarlig for at datamaskinen fungerer, og at du er kjent med bruken av den. Det er ikke lov til å bruke mer enn én enhet per kandidat. Dette inkluderer bruk av ekstern skjerm.
- Alle programmer du trenger til eksamen må være lastet ned før du kommer til eksamenslokalet. Programmene må fungere uten internettkobling.
- I noen tilfeller må besvarelsen kunne lagres på din datamaskin.
- Skal du ta eksamen i sikker nettleser må du ha installert korrekt versjon på forhånd.
- Vi anbefaler sterkt at du ikke bruker Chromebook under eksamen.
- Din datamaskin skal til enhver tid være koblet til det tråløse eksamensnettet.
- Du er selv ansvarlig for konsekvensene dersom eget utstyr slutter å fungere.
- Alt som kobles til datamaskinen skal kobles med ledning, inkludert headset, tastatur og mus.
Det er mulig å søke om særskilt tilrettelegging dersom du har behov for det.
Dersom du har fått innvilget tilrettelegging kan du bli bedt om å vise frem enkeltvedtaket på eksamensdagen. Du kan vise det frem på mobiltelefonen eller ta med en utskrift av vedtaket.
På eksamen i sikker nettleser må du ha søkt om tilrettelegging for å kunne bruke tekst til tale eller programmer med lese- og skrivestøtte, for eksempel Lingdys.
Eksamen starter kl. 09.00. Møt frem ved eksamenslokalet senest 30 minutter før eksamen begynner.
Følg anvisningene fra eksamenstilsynet og finn plassen din. Det er bestemt på forhånd hvor alle skal sitte. Alle plassene i eksamenslokalet er merket med kandidatens navn, kandidatnummer og fagkode.
Du må vise gyldig legitimasjon med bilde. Dersom du ikke har med deg gyldig legitimasjon får du ikke ta eksamen.
Blir du syk og ikke kan møte, se Syk på eksamensdagen
Dersom du møter for sent, men før kl. 10, kan du gjennomføre eksamen, men du får ikke ekstra tid. Møter du etter kl.10 får du ikke ta eksamen, og blir bortvist fra lokalet.
Kontroller at du sitter på rett plass og har fått riktig eksamensoppgave ved å sammenligne fagkoden som står i oppgaven med koden på oppmøtelappen din. Det står hvor lang tid du har i eksamensoppgaven. Dersom du legger merke til feil i oppgaven kontakter du eksamensvaktene for å si ifra.
- Du må følge anvisningene du får i eksamenslokalet.
- Det skal være stille i eksamenslokalet
- Du har ikke lov til å kommunisere med de andre kandidatene.
- Du kan ikke forlate plassen din uten følge av eksamenstilsynet.
- Mobiltelefoner og smartklokker skal være avslått og ligge synlig på pulten. Elektroniske enheter skal være avslått. Unntak i enkelte fag.
- Du kan ikke bruke åpent internett, og datamaskinen skal bare være koblet til eksamensnettet
- Du kan ikke forlate eksamneslokalet før det har gått 60 minutter etter at eksamen startet.
Du er selv ansvarlig for å ta med hjelpemidlene du skal bruke, og for å sjekke at de er tillat i faget ditt. Vaktene kontrollerer hvilke hjelpemidler du bruker under eksamen. Les mer om hjelpemidler.
Du kan bli plukket ut til kontroll av datamaskinen din under eksamen. Blir det funnet ulovlig programvare eller bruk av hjelpemidler som ikke er lov i ditt fag regnes dette som forsøk på juks. Av hensyn til personvernet anbefaler vi at du ikke har personlige opplysninger lett søkbart eller synlig på din datamaskin.
Dersom du ønsker å trekke deg fra eksamen etter at du har fått utdelt eksamensoppgaven, må du skrive kandidatnummer og fagkode på første side av de utdelte arkene, og levere dette inn. Før du forlater lokalet må signere deg ut. Blank besvarelse gir karakteren 1.
Du kan ikke forlate eksamenslokalet før 60 minutter etter eksamensstart.
Når du skal levere tilkaller du eksamensvakten. Du kan ikke forlate eksamenslokalet før vakten har kontrollert at innleveringen er i orden.
Innleveringen skal være anonym, og du skal ikke skrive navn eller annen identifiserende informasjon om deg selv. Du merker besvarelsen med kandidatnummer.
Med juks eller forsøk på juks, menes handlinger eller forhold som ikke er tillatt og som tar sikte på å gi deg et fortrinn på eksamen. Det er ikke noe skille mellom forsøk på juks og faktisk juks. Å ha ulovlige hjelpemidler tilgjengelig er forsøk på juks fordi dette kan gi fortrinn på eksamen. Det er ikke avgjørende om det ulovlige hjelpemiddelet faktisk er brukt, men at det har vært mulig å bruke det.
Dette er eksempler på ulovlige handlinger eller hjelpemidler:
- all form for kommunikasjon, som programvare for samskriving, publisering på internett og
bruk av skytjenester - oversettelsesprogram i språkfag (norsk, engelsk og fremmedspråk), dette gjelder også versjoner som virker uten internett
- chatbot eller KI, dette gjelder også versjoner som virker uten internett
- kalkulator, notater, lærebøker, datamaskin på del 1 på to-delt eksamen
- dele tillatte hjelpemidler med andre kandidater
- tilkobling til annet nettverk enn eksamensnettverket
- å ikke ha slått av mobiltelefonen
Du er selv ansvarlig for at du ikke har med ulovlige hjelpemidler på eksamen.
Fylkeskommunen kan annullere eksamen dersom du jukser eller forsøker å jukse, på eksamen. Du kan tidligst ta eksamen ett år etter, du får altså karantene i ett år.
Dersom du blir tatt i juks eller forsøk på juks på eksamensdagen, har du rett til å fullføre eksamen. Du vil ikke bli bortvist fra eksamenslokalet. Du skal få mulighet til å uttale deg i saken. Dersom du har jukset eller forsøkt å jukse, vil fylkeskommunen fatte et enkeltvedtak om annullering av eksamen. Statsforvalteren er klageinstans.
Juks kan også bli oppdaget av sensorene som retter besvarelsen din. Dersom sensorene har mistanke om juks, vil de ta kontakt med avdeling for eksamen og fagprøve. Du vil bli innkalt til møte hvor du vil få mulighet til å forklare deg i saken. Dersom du har jukset, vil det bli fattet enkeltvedtak om annullering av din eksamen.
Plagiat og manglende kildehenvisninger er ikke det samme som juks. Plagiat og uselvstendig kildebruk kan føre til at du får lavere eksamenskarakter.
Du kan finne besvarelsen din på kandidat.udir.no fra dagen etter du har hatt eksamen. Datoer for når karakterene kommer, og hvordan du bestiller kompetansebevis kan du lese mer om her.
Dersom du ønsker å klage på din eksamen kan du lese mer om det her.
Ordbøker som skal brukes på eksamen, skal ikke ha mulighet for oversettelse av fraser og hele setninger. Lexin-ordbøkene i nynorsk og bokmål er et hjelpemiddel kun for minoritetsspråklige kandidater. Det kan oppstå utfordringer med nettilgang til digitale hjelpemidler under eksamen.
Du kan selv installere ordbok offline. Du er ansvarlig for at ordboka er tilgjengelig på datamaskinen din på eksamensdagen. Dersom du ikke får tilgang til nettbasert ordbok på eksamen, skal du benytte offline ordbok. Uten offline ordbok på datamaskinen, må du bruke papirordbok. Vi anbefaler derfor alle som gjennomfører skriftlig eksamen å ha ordbok og aktuelt fagstoff lastet ned lokalt på datamaskinen før eksamen.
Vil du se denne videoen må du godkjenne funksjonelle informasjonskapsler.